FTP چیست؟ و روش های استفاده از پروتکل FTP به چه صورت است؟

FTP چیست؟

ممکن است نام FTP یا پروتکل انتقال فایل را شنیده باشید ، اما ممکن است مطمئن نباشید که دقیقا چیست. در هسته خود، پروتکل انتقال فایل راهی برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر به امن ترین راه ممکن برای کمک به انتقال فایل ها بین دو یا چند نقطه است. به بیان ساده، این وسیله ای است که به وسیله آن فایل ها به طور ایمن بین طرفین به اشتراک گذاشته می شود.

پروتکل چیست؟ یک پروتکل اساسا مجموعه‌ای از قوانین استاندارد شده است که به دو یا چند موجود اجازه می ‌دهد اطلاعات را ارسال و بخوانند. اینترنت از پروتکل های متعددی تشکیل شده است که همه آنها نحوه عملکرد اینترنت را مشخص می کنند.

کلاینت FTP چیست؟

سرویس گیرنده FTP یکی از روش های دسترسی به سرور FTP است. اکثر سرویس گیرندگان FTP یک پنجره دو صفحه ای ارائه می دهند که فایل ها را روی رایانه شما در یک نیمه و فایل های رایانه (یا سرور) راه دور را در نیمه دیگر نمایش می دهد.

 FTP پروتکل انتقال فایل چیست؟

FTP پروتکل انتقال فایل یک پروتکل شبکه برای انتقال فایل ها بین رایانه ها از طریق اتصالات پروتکل کنترل، انتقال پروتکل اینترنت (TCP/IP) است. در مجموعهTCP/IP ، FTP یک پروتکل لایه کاربردی در نظر گرفته می شوند.

در یک تراکنشFTP، کامپیوتر کاربر نهایی معمولا میزبان محلی نامیده می شود. دومین رایانه درگیر در FTP یک میزبان راه دور است که معمولا یک سرور است. هر دو کامپیوتر باید از طریق شبکه متصل شده و به درستی پیکربندی شوند تا فایل ها از طریق FTP منتقل شوند. سرورها باید برای اجرای سرویس های FTP راه اندازی شوند و کلاینت باید نرم افزار FTP را برای دسترسی به این سرویس ها نصب کرده باشد.

 FTP چگونه کار می کند؟

FTP یک پروتکل سرویس گیرنده سرور است که بر دو کانال ارتباطی بین مشتری و سرور متکی است: یک کانال فرمان برای کنترل مکالمه و یک کانال داده برای انتقال محتوای فایل.

در اینجا نحوه عملکرد یک انتقال FTP معمولی است یعنی یک کاربر معمولا نیاز به ورود به سرور FTP دارد، اگرچه برخی از سرورها برخی یا تمام محتوای خود را بدون ورود به سیستم در دسترس قرار می دهند، مدلی که به عنوان FTP ناشناس شناخته می شود .

زمانی که کاربر درخواست دانلود فایلی را می دهد، کلاینت با سرور مکالمه ای را آغاز می کند. با استفاده از FTP، یک کلاینت می تواند فایل ها را در سرور آپلود، دانلود، حذف، تغییر نام، انتقال و کپی کند.

کاربرد مهم FTP در پروتکل های شبکه چیست؟

FTP یک پروتکل شبکه استاندارد است که می تواند قابلیت های گسترده انتقال فایل را در شبکه های IP فعال کند. بدونFTP، انتقال فایل و داده‌ها را می‌ توان با مکانیسم‌های دیگری مدیریت کرد، مانند ایمیل یا سرویس وب HTTP – اما سایر گزینه‌ها فاقد وضوح تمرکز، دقت و کنترلی هستند که FTP آن را فعال می‌ کند.

کاربرد ftp در پروتکل های شبکه
انتقال فایل بین دو سیستم با ftp

FTP برای انتقال فایل بین یک سیستم به سیستم دیگر استفاده می شود و چندین مورد استفاده رایج از جمله موارد زیر دارد:

  • پشتیبان گیری FTP را می‌توان توسط سرویس‌های پشتیبان یا کاربران جداگانه برای پشتیبان‌ گیری از داده‌ها از یک مکان به یک سرور پشتیبان امن که خدمات FTP را اجرا می ‌کند، استفاده کرد.
  • همانند سازی همانند پشتیبان ‌گیری، تکثیر شامل کپی کردن داده‌ها از یک سیستم به سیستم دیگر است، اما رویکرد جامع‌ تری برای ارائه دسترسی و انعطاف ‌پذیری بالاتر دارد. همچنین می توان از FTP برای تسهیل این امر استفاده کرد.
  • دسترسی و بارگذاری داده ها FTP همچنین معمولا برای دسترسی به میزبانی وب مشترک و خدمات ابری به عنوان مکانیزمی برای بارگذاری داده ها بر روی یک سیستم راه دور استفاده می شود.

انواع FTP  یا یا پروتکل انتقال فایل

چندین راه مختلف وجود دارد که یک سرور FTP و نرم افزار مشتری می توانند با استفاده از FTP انتقال فایل را انجام دهند:

FTP ناشناس این ابتدایی ترین شکل FTP است. از انتقال داده ها بدون رمزگذاری داده ها یا استفاده از نام کاربری و رمز عبور پشتیبانی می کند. بیشتر برای دانلود مطالبی که برای توزیع نامحدود مجاز است استفاده می شود. و اکثرا روی پورت کار می کنند.

FTP محافظت شده با رمز عبور این نیز یک سرویس اصلی FTP است، اما نیاز به استفاده از نام کاربری و رمز عبور دارد، اگرچه ممکن است این سرویس رمزگذاری یا ایمن نباشد. روی پورت 21 هم کار می کند.

FTP Secure (FTPS) این رویکرد که گاهی به عنوان لایه سوکت های امن FTP (FTPSSL) نامیده می شود، امنیت لایه انتقال ضمنی (TLS) را به محض برقراری اتصال FTP فعال می کند. FTPS در ابتدا برای کمک به فعال کردن یک فرم امن تر از انتقال داده FTP استفاده شد. معمولا به طور پیش فرض از پورت 990 استفاده می کند.

FTP روی SSL/TLS یا (FTPES) این رویکرد با ارتقاء یک اتصال FTP از طریق پورت 21 به یک اتصال رمزگذاری شده، پشتیبانی صریح TLS را امکان پذیر می کند. این روشی است که معمولا توسط وب و سرویس های اشتراک فایل برای فعال کردن انتقال امن فایل استفاده می شود.

FTP امن  SFTPاین از نظر فنی یک پروتکل FTP نیست، اما به طور مشابه عمل می کند. در عوض، SFTP زیرمجموعه ای از پروتکل Secure Shell ( SSH ) است که روی پورت 22 اجرا می شود. SSH معمولا توسط مدیران سیستم برای دسترسی از راه دور و ایمن به سیستم ها و برنامه ها استفاده می شود و SFTP مکانیزمی را در SSH برای انتقال امن فایل فراهم می کند.

نتیجه گیری کل

بنابراین می توانید فایل ها را از یک سرور FTP ارسال و دریافت کنید. به عنوان یک توسعه دهنده وب، برای دسترسی به وب سایتی که مدیریت می کنید، باید از FTP با یک کلاینت FTP استفاده کنید. علاوه بر این، ایجاد و حذف دایرکتوری ها و خواندن تعداد زیادی فایل روی سرور آسان تر است.

امیدواریم این مقاله به شما در درک FTP و همچنین روش ها و برنامه های مختلف مورد استفاده کمک کند.

مطالعه بیشتر: بهترین هاست کدام است؟

5/5 - (1 امتیاز)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here