IP آدرس چه کاربردی دارد و انواع آی پی آدرس کدامند؟

 IP آدرس چه کاربردی دارد و انواع آی پی آدرس کدامند؟

آدرس IP یک آدرس منحصر به فرد است که یک دستگاه را در اینترنت یا یک شبکه محلی شناسایی می کند IP مخفف کلمه “Internet Protocol” است که در واقع مجموعه قوانینی است که بر فرمت داده های ارسال شده از طریق اینترنت یا شبکه محلی حاکم است.

(در اصل، آدرس‌های IP شناسه ‌ای هستند که امکان ارسال اطلاعات بین دستگاه‌های موجود در شبکه را فراهم می‌کنند، آنها حاوی اطلاعات مکان هستند و دستگاه‌ها را برای برقراری ارتباط در دسترس قرار می‌ دهند. اینترنت به راهی برای تمایز بین رایانه ها، روترها و وب سایت های مختلف نیاز دارد. آدرس های IP راهی برای انجام این کار ارائه می دهند و بخش مهمی از نحوه کار اینترنت را تشکیل می دهند).

آدرس IP چیست؟

آدرس IP رشته ای از اعداد است که با نقطه از هم جدا شده اند. آدرس‌های IP به صورت مجموعه ‌ای از چهار عدد بیان می‌ شوند، یک آدرس نمونه ممکن است 192.158.1.38 باشد. هر عدد در مجموعه می تواند از 0 تا 255 باشد. بنابراین، محدوده آدرس دهی IP کامل از 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 می رود.

آدرس های IP تصادفی نیستند. آنها به صورت ریاضی توسط اداره اعداد اختصاص داده شده اینترنت (IANA)، یک بخش از شرکت اینترنتی برای نام‌ها و اعداد اختصاص داده شده  ICANN  تولید و تخصیص داده می‌شوند. ICANN یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال 1998 در ایالات متحده تاسیس شد تا به حفظ امنیت اینترنت کمک کند و امکان استفاده از آن برای همه را فراهم کند. هر بار که هر کسی دامنه ای را در اینترنت ثبت می کند، از طریق یک ثبت کننده نام دامنه، که برای ثبت دامنه هزینه کمی به ICANN می پردازد، مراجعه می کند.

آدرس های IP چگونه کار می کنند؟

اگر می خواهید بفهمید که چرا یک دستگاه خاص به روشی که شما انتظار دارید متصل نمی شود یا می خواهید عیب یابی کنید که چرا شبکه شما ممکن است کار نکند، به درک نحوه عملکرد آدرس های IP کمک می کند.

آدرس های IP چگونه کار می کنند
کاربرد و نحوه کارکرد آدرسهای IP

پروتکل اینترنت مانند هر زبان دیگری با برقراری ارتباط با استفاده از دستورالعمل های تنظیم شده برای انتقال اطلاعات کار می کند. همه دستگاه‌ها با استفاده از این پروتکل اطلاعات را با سایر دستگاه‌های متصل پیدا، ارسال و تبادل می ‌کنند. با صحبت کردن به یک زبان، هر رایانه ای در هر مکانی می تواند با یکدیگر صحبت کند. استفاده از آدرس های IP معمولا در پشت صحنه اتفاق می افتد. فرآیند به این صورت عمل می کند:

1- دستگاه شما به طور غیرمستقیم ابتدا با اتصال به یک شبکه متصل به اینترنت، به اینترنت متصل می شود که سپس به دستگاه شما امکان دسترسی به اینترنت را می دهد.

2- وقتی در خانه هستید، آن شبکه احتمالا ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما خواهد بود. در محل کار، شبکه شرکت شما خواهد بود.

3- آدرس IP شما توسط ISP شما به دستگاه شما اختصاص داده می شود.

4- فعالیت اینترنتی شما از طریق ISP انجام می شود و آنها با استفاده از آدرس IP شما آن را به شما باز می گرداند. از آنجایی که آنها به شما امکان دسترسی به اینترنت را می دهند، وظیفه آنها اختصاص یک آدرس IP به دستگاه شما است.

5- با این حال، آدرس IP شما می تواند تغییر کند. برای مثال، روشن یا خاموش کردن مودم یا روتر می تواند آن را تغییر دهد. یا می توانید با ISP خود تماس بگیرید و آنها می توانند آن را برای شما تغییر دهند.

6- وقتی خارج از منزل هستید، برای مثال در سفر، دستگاه خود را با خود می برید، آدرس    آی پی منزل شما همراه شما نمی آید. دلیل آن این است که شما از شبکه دیگری Wi-Fi در هتل، فرودگاه، یا کافی شاپ و غیره برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنید و از یک آدرس IP متفاوت (و موقت) استفاده می کنید که توسط ISP به شما اختصاص داده شده است.

انواع آدرس های IPرا به ط.ر کامل با کاربردشان بشناسید.

دسته های مختلفی از آدرس های IP وجود دارد و در هر دسته، انواع مختلفی وجود دارد.

انواع آدرس های ip
شناخت انواع آدرس های ip و کاربردشان

 

آدرس های IP مصرف کننده

هر فرد یا کسب و کاری با طرح خدمات اینترنتی دو نوع آدرس IP خواهد داشت آدرس IP خصوصی و آدرس IP عمومی. اصطلاحات عمومی و خصوصی به مکان شبکه مربوط می شود، یعنی یک آدرس IP خصوصی در داخل شبکه استفاده می شود، در حالی که یک آدرس عمومی در خارج از شبکه استفاده می شود.

 

آدرس های IP خصوصی

هر دستگاهی که به شبکه اینترنت شما متصل می شود یک آدرس IP خصوصی دارد. این شامل رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند، و تبلت‌ها می‌ شود، اما هر دستگاه دارای بلوتوث مانند بلندگوها، چاپگرها یا تلویزیون‌های هوشمند را نیز شامل می ‌شود. با رشد روز افزون اینترنت اشیا، تعداد آدرس‌های IP خصوصی که در خانه دارید احتمالا در حال افزایش است. روتر شما به راهی برای شناسایی این موارد به طور جداگانه نیاز دارد و بسیاری از موارد نیاز به راهی برای شناسایی یکدیگر دارند. بنابراین، روتر شما آدرس‌های IP خصوصی را تولید می‌ کند که شناسه ‌های منحصر به ‌فردی برای هر دستگاهی هستند که آنها را در شبکه متمایز می‌کند.

آدرس های IP عمومی

آدرس IP عمومی آدرس اصلی مرتبط با کل شبکه شما است. در حالی که هر دستگاه متصل آدرس IP مخصوص به خود را دارد، آنها همچنین در آدرس IP اصلی شبکه شما قرار دارند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، آدرس IP عمومی شما توسط ISP شما به روتر شما ارائه می شود. به طور معمول، ISP ها دارای یک مجموعه بزرگ از آدرس های IP هستند که آنها را بین مشتریان خود توزیع می کنند. آدرس IP عمومی شما آدرسی است که تمام دستگاه های خارج از شبکه اینترنتی شما از آن برای شناسایی شبکه شما استفاده می کنند.

آدرس های IP عمومی به دو صورت پویا و استاتیک هستند.

آدرس های IP پویا

آدرس های IP پویا به طور خودکار و منظم تغییر می کنند. ISP ها مجموعه بزرگی از آدرس های IP را خریداری می کنند و آنها را به طور خودکار به مشتریان خود اختصاص می دهند. به صورت دوره‌ای، آن‌ها را دوباره تخصیص می‌دهند و آدرس‌های IP قدیمی‌تر را دوباره در استخر قرار می‌دهند تا برای مشتریان دیگر استفاده شوند. منطق این رویکرد ایجاد صرفه جویی در هزینه برای ISP است. خودکار کردن جابجایی منظم آدرس‌های IP به این معنی است که برای مثال، در صورت نقل مکان به خانه، آنها مجبور نیستند اقدامات خاصی را برای ایجاد مجدد آدرس IP مشتری انجام دهند. مزایای امنیتی نیز وجود دارد، زیرا تغییر آدرس IP هک کردن رابط شبکه شما را برای مجرمان دشوارتر می کند.

آدرس های IP استاتیک

برخلاف آدرس‌های IP پویا، آدرس‌های استاتیک ثابت می‌ مانند. هنگامی که شبکه یک آدرس IP  اختصاص می دهد، همان آدرس باقی می ماند. اکثر افراد و مشاغل به آدرس IP ثابت نیاز ندارند، اما برای مشاغلی که قصد دارند سرور خود را میزبانی کنند، داشتن یک آدرس بسیار مهم است. این به این دلیل است که یک آدرس IP ثابت تضمین می کند که وب سایت ها و آدرس های ایمیل متصل به آن دارای یک آدرس IP ثابت هستند، اگر می خواهید دستگاه های دیگر بتوانند آنها را به طور مداوم در وب پیدا کنند بسیار مهم است.

 

مطالعه بیشتر:

ریدایرکت چیست؟

نکاتی که برای سئو موبایل باید بدانید!

روش بازاریابی از طریق شبکه های مجازی

روش تولید محتوای همیشه سبز

5/5 - (1 امتیاز)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here