قرارداد طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

قرارداد طراحی سایت یک سند اجتماعی است، چیزی که اکثر طراحان وب، آژانس ها و مشاغل آزاد از آن متنفرند. یک کار اداری درگیر کننده و زمان‌بر است. اما قراردادی که به راحتی برای مشتری شما آماده شده است، از شما و کسب و کارتان محافظت می کند تا مجموعه ای واضح و تعریف شده از انتظارات از خدمات شما و آنچه پس از تکمیل ارائه می شود، حفظ کند.

علاوه بر این، هنگامی که مشتری می بیند که شما یک قرارداد صیقلی دارید، اعتماد بیشتری به توانایی های شما خواهد داشت. طراحی وب سایت شما همراه با نمونه‌هایی از کارهای قبلی، به مردم این امکان را می‌دهد که بدانند شما هم شایسته و هم حرفه‌ای هستید.

“قرارداد باید به طور خلاصه بیان کند که در صورت بروز مشکلات یا اختلاف نظرهایی که ممکن است بین طراح و مشتری آنها ایجاد شود، چه اتفاقی می افتد.”

قرارداد طراحی وب سایت چیست؟

قرارداد طراحی وب یک توافق نامه الزام آور قانونی بین مشتری و طراح سایت است. این شامل قیمت‌گذاری، محدوده کار طراحی، جدول زمانی محصولات قابل تحویل (مانند قاب‌های سیمی یا عناصر طراحی نهایی)، برنامه پرداخت، حقوق مالکیت معنوی و سایر شرایط قانونی است.

هم مشتری و هم طراح باید سند را امضا کنند تا از نظر قانونی لازم الاجرا تلقی شود.

نحوه ایجاد قرارداد طراحی وب سایت به چه صورت می باشد؟

یکی از بزرگترین اشتباهات طراحان وب فریلنسری، پذیرش مشتریان جدید بدون امضای قرارداد است.

معمولا طراحان هنگام انجام این کار یکی از بهانه های زیر را می آورند:

“این یک پروژه کوچک است، من برای این کار نیازی به قرارداد ندارم.”

«من نمی‌خواهم این مشتری را با یک قرارداد بترسانم.»

“من به این شخص اعتماد دارم.”

«من هرگز مشکلی نداشتم که نیاز به قرارداد داشته باشد.»

«یک قرارداد برای این پروژه خیلی رسمی است.»

 

چه چیزی را در قرارداد طراحی وب خود بگنجانید؟

1- بیانیه کار به وضوح تعریف شده داشته باشید:

محدوده کار نقطه شروع شماست. شما باید تمام کارهایی را که قرار است برای مشتری انجام دهید را فهرست کنید  اگر شروع به انجام خدمات یا اضافه کردن ویژگی هایی کنید که در بیانیه کار وجود ندارد، انتظاراتی را ایجاد خواهید کرد که منجر به خزش دامنه یا مشتری ناراضی می شود. با ارائه کاملا واضح همه چیزهایی که قرار است انجام دهید، وقتی درخواستی دریافت می‌ کنید هیچ غافلگیرکننده ‌ای وجود نخواهد داشت، و شما مؤدبانه به آنها می‌ گویید که می ‌توانید این کار را انجام دهید، اما این کار دامنه را افزایش می‌دهد و هزینه بیشتری خواهد داشت.

2- فرآیند بررسی و تایید را ساده کنید:

همه ما با این موضوع سر و کار داریم. ما یک ماکت می فرستیم و شش ماه از مشتری خبری نداریم این معمولا تقصیر مشتری نیست. آن‌ها احتمالا مسئولیت‌های دیگری هم دارند که باید انجام دهند، و وب‌سایت اغلب به نفع چیزهای مهم‌تر نادیده گرفته می‌ شود، مانند اداره کردن یک تجارت و کسب درآمد . این بدان معنا نیست که تأییدیه ها باید شش ماه طول بکشد. پس بررسی های لازم باید از طرف ما به طور کامل بررسی و رسیدگی شود.

3- در صورت خاتمه پروژه از خود محافظت کنید:

برای ساعات کار جبران شود. هنگامی که مشتریان مایل به فسخ قرارداد ما هستند، موافقت می کنند که ساعاتی را که برای آن صرف کرده ایم به ما جبران کنند. شما باید یک بند مشابه در قرارداد خود داشته باشید و باید ساعت های صرف شده را ردیابی کنید، حتی اگر فقط به منظور مدیریت عملیات و حسابداری خود باشد.

نحوه رسیدگی به نقض قرارداد را مشخص کنید. اگر یکی از طرفین طرف دیگر را به نقض قرارداد متهم کند، باید بندی وجود داشته باشد که به طرف متهم اجازه دهد ظرف 30 روز به نقض آن رسیدگی کند.

4- از خود در برابر نقض حق نسخه برداری محافظت کنید:

چند سال پیش، یک مشتری اصرار داشت که از تصاویر دارای حق چاپ از بیسبال لیگ برتر در وب سایت تور خود استفاده کنیم. او اجازه استفاده از هیچ یک از آنها را نداشت، که به منزله نقض حق چاپ است  ما کاملا واضح بودیم که استفاده از این تصاویر می تواند به طور بالقوه باعث شکایت او شود، اما او اصرار کرد و ما از آنها استفاده کردیم. خوشبختانه هیچ وقت از او شکایت نشد، اما اگر هم بود، با توافقمان محافظت شدیم.

5- مطمئن شوید که توافقنامه یک حوزه قضایی در نزدیکی شما تعیین می کند:

برای طراحان وب غیر معمول نیست که قراردادهای طراحی سایت خود را بنویسند و این را کنار بگذارند. اگر این کار را انجام دهید، اگر مشتری شما، از شما شکایت کند، می تواند منجر به دنیایی از سردرد و هزینه شود. در بخش قانون قابل اجرا توافقنامه خود، بیان کنید که قوانین کشور یا ایالتی بر توافقنامه حاکم است و انجمن کجاست. حتما به این موضوع دقت کنید.

6- قرارداد خود را طوری قالب بندی کنید که مشتریان احتمالی شما را نترساند

چگونه قرارداد خود را با هم ببندید؟

زمانی که نقطه شروع درستی داشته باشید، ساختن یک قرارداد خوب آسان است.

در اینجا ساده ترین راه برای شروع با قرارداد طراحی خودتان است:

قالب قراردادی را که ما به صورت رایگان ارائه می کنیم دانلود کنید.

اطلاعات خود را به قرارداد اضافه کنید (زیرا این اغلب تغییر نمی کند).

قرارداد را کامل بخوانید و در صورت لزوم اضافه کنید، حذف کنید، سفارشی کنید.

اطمینان حاصل کنید که از یک وکیل قراردادی مشاوره حقوقی دریافت می کنید.

قراردادهای خود را به صورت الکترونیکی برای زمان تحویل سریع تر امضا کنید.

یک نکته کلیدی هنگام سفارشی کردن قرارداد خود: بسیار مهم است که دامنه پروژه خود را کاهش دهید. این بدان معناست که شما می خواهید در مورد تعداد صفحات وب، اینکه آیا با یک توسعه دهنده کار می کنید، به میزبانی وب سایت کمک می کنید، و اینکه کدام فایل های منبع را اضافه می کنید، مشخص باشید.

نمونه فایل قراردارد طراحی سایت شرکت نسخه اصلی با عقد قرارداد + pdf اینجا قرار دهید.

 

امتیاز خود را ثبت کنید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here