طراحی سایتمقالات اموزشی

گواهی SSL چیست؟

گواهی ssl چیست؟ و انواع کاربرد  SSLرا بشناسید.

گواهی SSL یک گواهی دیجیتال است که هویت یک وب سایت را تأیید می کند. و یک اتصال رمزگذاری شده را فعال می کند. SSL مخفف “Secure Sockets Layer” یک پروتکل امنیتی است که یک پیوند رمزگذاری شده بین یک وب سرور و یک مرورگر وب ایجاد می کند. شرکت‌ها و سازمان‌ها باید گواهی‌های SSL را به وب‌ سایت‌های خود اضافه کنند تا تراکنش‌های آنلاین را ایمن کنند و اطلاعات مشتریان را خصوصی و امن نگه دارند.

به طور خلاصهSSL : اتصالات اینترنتی را ایمن نگه می دارد و از خواندن یا تغییر اطلاعات انتقال یافته بین دو سیستم توسط مجرمان جلوگیری می کند. وقتی نماد قفل را در کنار URL در نوار آدرس می بینید، به این معنی است که SSL از وب سایتی که بازدید می کنید محافظت می کند.

گواهی SSL
با تغییر الگوریتم های گوگل، دارا بودن گواهی SSL تاثیر مستقیم بر روی سئو سایت دارد

گواهینامه های SSL چگونه می توانند کار کنند؟

SSL با اطمینان از غیرممکن بودن خواندن اطلاعاتی که بین کاربران و وب سایت ها یا بین دو سیستم منتقل می شود کار می کند. از الگوریتم‌های رمزگذاری برای به هم زدن داده‌ها در حین انتقال استفاده می ‌کند، که از خواندن آن‌ها هنگام ارسال از طریق اتصال توسط هکرها جلوگیری می‌ کند. این داده ها شامل اطلاعات بالقوه حساس مانند نام، آدرس، شماره کارت اعتباری یا سایر جزئیات مالی است.

فرآیند به این صورت عمل می کند:

  • یک مرورگر یا سرور تلاش می کند به یک وب سایت (یعنی وب سرور) ایمن شده با SSL متصل شود.
  • مرورگر یا سرور درخواست می کند که وب سرور خود را شناسایی کند.
  • وب سرور در پاسخ یک کپی از گواهی SSL خود را به مرورگر یا سرور ارسال می کند.
  • مرورگر یا سرور بررسی می کند که آیا به گواهی SSL اعتماد دارد یا خیر. اگر این کار را کرد، آن را به وب سرور سیگنال می دهد.
  • سپس وب سرور یک تأییدیه امضا شده دیجیتالی برای شروع یک جلسه رمزگذاری شده SSL برمی گرداند.
  • داده های رمزگذاری شده بین مرورگر یا سرور و وب سرور به اشتراک گذاشته می شود.

چرا برای وب سایت خود نیاز به گواهی SSL دارید؟

وب سایت ها برای ایمن نگه داشتن اطلاعات کاربر، تأیید مالکیت وب سایت، جلوگیری از ایجاد نسخه جعلی سایت توسط مهاجمان و انتقال اعتماد به کاربران، به گواهینامه SSL نیاز دارند.

اگر وب‌ سایتی از کاربران می‌ خواهد وارد سیستم شوند، اطلاعات شخصی مانند شماره کارت اعتباری خود را وارد کنند یا اطلاعات محرمانه مانند مزایای سلامتی یا اطلاعات مالی را مشاهده کنند، محرمانه نگه داشتن داده‌ها ضروری است. گواهینامه های SSL به خصوصی نگه داشتن تعاملات آنلاین کمک می کند و به کاربران اطمینان می دهد که وب سایت معتبر و امن است تا اطلاعات خصوصی را با آنها به اشتراک بگذارد.

نکته: گواهی SSL برای آدرس وب HTTPS مورد نیاز است. HTTPS شکل امن HTTP است، به این معنی که وب سایت های HTTPS ترافیک خود را با SSL رمزگذاری می کنند. اکثر مرورگر سایت های HTTP آنهایی که گواهینامه SSL ندارند را به عنوان «ناامن» برچسب گذاری می کنند. این یک سیگنال واضح به کاربران ارسال می کند که سایت ممکن است قابل اعتماد نباشد و به کسب و کارهایی که این کار را انجام نداده اند تشویق می کند به HTTPS مهاجرت کنند.

انواع گواهی  SSL و معرفی آن ها

انواع مختلفی از گواهینامه های SSL با سطوح اعتبار سنجی متفاوت وجود دارد. شش نوع اصلی عبارتند از:

گواهینامه های اعتبار سنجی توسعه یافته (EV SSL)

این بالاترین رتبه و گران ترین نوع گواهی SSL است. این معمولا برای وب سایت های با مشخصات بالا استفاده می شود که داده ها را جمع آوری می کنند و شامل پرداخت های آنلاین می شوند. پس از نصب، این گواهی SSL قفل، HTTPS، نام کسب و کار و کشور را در نوار آدرس مرورگر نمایش می دهد. نمایش اطلاعات مالک وب سایت در نوار آدرس به تشخیص سایت از سایت های مخرب کمک می کند.

گواهینامه های معتبر سازمان  (OV SSL)

این نسخه از گواهینامه SSL دارای سطح تضمینی مشابه با گواهینامه EV SSL از زمان دریافت گواهی است. مالک وب سایت باید یک فرآیند اعتبار سنجی اساسی را تکمیل کند. این نوع گواهی همچنین اطلاعات مالک وب سایت را در نوار آدرس نمایش می دهد تا از سایت های مخرب متمایز شود. گواهینامه‌های OV SSL معمولا دومین گران ‌ترین گواهی‌ها پس ازEV  SSL هستند.

گواهینامه های معتبر دامنه  (DV SSL)

فرآیند اعتبار سنجی برای به دست آوردن این نوع گواهینامه SSL حداقل است یعنی، گواهینامه های SSL اعتبار سنجی این دامنه ها اطمینان کمتر و حداقل رمزگذاری را ارائه می دهند. آنها تمایل دارند برای وبلاگ ها یا وب سایت های اطلاعاتی استفاده شوند. این نوع گواهینامه SSL یکی از کم هزینه ترین و سریعترین ها هستند.

گواهینامه های SSL Wildcard

گواهی‌های Wildcard SSL به شما این امکان را می ‌دهند که یک دامنه پایه و دامنه‌ های فرعی نامحدود را روی یک گواهی واحد ایمن کنید. اگر چندین زیر دامنه برای ایمن سازی دارید، خرید گواهینامه Wildcard SSL بسیار کمتر از خرید گواهینامه های SSL جداگانه برای هر یک از آنها است. گواهینامه های SSL دارای علامت * به عنوان بخشی از نام مشترک هستند، که در آن ستاره نشان دهنده هر زیر دامنه معتبری است که دامنه پایه یکسانی دارد.

گواهینامه های SSL چند دامنه ای (MDC)

گواهی چند دامنه می تواند برای ایمن سازی بسیاری از دامنه ها و یا نام های فرعی استفاده شود. این شامل ترکیبی از دامنه ها و زیر دامنه های کاملا منحصر به فرد با TLD های مختلف (دامنه های سطح بالا) به جز دامنه های محلی و داخلی است.

گواهینامه های ارتباطات یکپارچه (UCC)

گواهی‌های ارتباطات یکپارچه  UCC نیز گواهی‌های SSL چند دامنه‌ای در نظر گرفته می ‌شوند. UCC ها در ابتدا برای ایمن سازی سرورهای Microsoft Exchange وLive Communications طراحی شدند. امروزه، هر صاحب وب ‌سایتی می ‌تواند از این گواهی‌ها استفاده کند تا اجازه دهد نام‌های دامنه متعدد در یک گواهی واحد ایمن شوند. گواهینامه های UCC از نظر سازمانی معتبر هستند و یک قفل در مرورگر نمایش می دهند.

 

مطالعه بیشتر: امنیت وب سایت خود را افزایش دهید

امتیاز خود را ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا