ریدایرکت و تغییر مسیر URL

ریدایرکت و تغییر مسیر URL

زمانی‌که به هر دلیلی میخواهید URL خود را به آدرس دیگری انتقال دهید، باید از ریدایرکت و تغییر مسیر URL استفاده نمایید. اما انواع ریدارکت چیست و چگونه میتوان با حفظ اعتبار سئو، لینکی را به لینک دیگر انتقال داد؟

ریدایرکت فرآیندی است که یک URL را به یک URL دیگر منتقل می کند.

ریدایرکت و تغییر مسیر URL

ریدایرکت و تغییر مسیر URL

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که یک آدرس ایندکس شده را بنا به هر دلیل حذف نمایید، باید ریدایرکت و تغییر مسیر URL شما به یکی از روش های زیر باشد تا سئو سایت تحت تاثیر منفی خطای 404 قرار نگیرد.

انواع ریدایرکت:

  • 301، “Moved Permanently” – که برای SEO توصیه می شود
  • 302، “یافت شد” یا “به طور موقت منتقل شد”
  • متا رفرش

301

ریدایرکت 301 به طور دائم نقل مکان کرد

ریدایرکت 301 یک تغییر مسیر دائمی است که ارزش و اعتبار (قدرت رتبه‌بندی) را از لینک قدیمی به صورت کامل به صفحه تغییر مسیر داده شده منتقل می‌کند.

301 به کد وضعیت HTTP، برای این نوع از تغییر مسیر اشاره دارد. در بیشتر موارد، ریدایرکت 301 بهترین روش برای اجرای ریدایرکت ها در یک وب سایت است.

کوچ کردن به درگاه ایمن HTTPS از طریق 301 صورت میگیرد.

 

Redirect 302 پیدا شد ولی به صورت موقت تغییر مسیر داده است

زمانی که میخواهید به صورت موقت لینک (URL) تغییر کند، باید از ریدایرکت 302 استفاده نمایید. برای اینکه ارزش بدست آمده از URL موجود از بین نرود، بهتر است که همیشه تغییر مسیر های شما، به صورت ریدایرکت 301 باشد. اما برخی معتقد هستند که ریدایرکت و تغییر مسیر URL به صورت 302 اعتبارات را به صورت کامل منتقل می نماید. با این حال اگر میخواهید به صورت موقت ریدایرکت کنید، 302 پیشنهاد میشود.

تغییر مسیر 301 سیگنال قانونی به موتورهای جستجوی گوگل ارسال مینماید و بهترین نوع ریدایرکت است.

 

ریدایرکت 307 و تغییر مسیر موقت در زمان تعمیرات

جابجایی موقت محتوا و یا زمان تغییرات و تعمیرات در سایت نیازمند تغییر آدرس اینترنتی ایندکس شده خود هستید، میتوانید با 307 ریدایرکت را انجام دهید. البته که باز هم به مانند دیدگاه قانونی و اصولی، بهتر است که از 301 بهره ببرید. بنابراین اگر تغییر مسیر شما بازهم موقت است 307 منعی ندارد.

تغییر مسیر لینک سایت

تغییر مسیر و ریدایرکت URL با متا رفرش

Meta refresh (متا رفرش) یک نوع ریدایرکت است که از نظر سئو به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این نوع از تغییر مسیر در URL به اینگونه است که وارد صفحه می‌شوید و با این پیام مواجه خواهید شد:

شما بعد از 5 ثانیه به صفحه مورد نظر وارد خواهید شد، در غیر این روی لینک کلیک کنید!

ریدایرکت متا رفرش به سبب عدم انتقال ارزش لینک و همچنین کندی و از دست رفتن زمان برای کاربر، برای سئو سایت مضر است.

 

بهترین شیوه ریدایرکت برای سئو سایت

نیاز به ریدایرکت و تغییر مسیر URL برای هر سایتی پیش خواهد آمد و این مهم کاملا منطقی و معمول است. اما باید مراقب عملکرد خود باشید تا به بهینه سازی و گرفتن جایگاه در نتایج جستجو آسیب وارد ننمایید.

در بالا به چند نوع از ریدایرکت ها اشاره نمودیم و عنوان کردیم که اگر میخواهید از ریدایرکت استفاده نمایید، بهترین گزینه برای شما، 301 است. ریدایرکت 301 تمام اعتبار و امتیاز لینک قبل را به URL جدید منتقل مینماید.

ریدایرکت

ریدایرکت 301 به موتورهای جستجوگر اعلام مینماید:

صفحه مورد نظر به صورت دائم به صفحه دیگری انتقال یافته است.

خزنده ها متوجه خواهند شد که:

URL گذشته دیگر وجود نخواهد داشت و برای دفعات بعد باید به لینک جدید مراجعه نمایند. همچنین به دنبال محتوای به روز شده در لینک جدید خواهند بود.

نکته مهم:

کشف 301 برای موتورهای جستجو ممکن است زمانبر باشد! تغییر مسیر و ریدایرکت آدرس های اینترنتی نسبت به بزرگی و اندازه مراجعه کننده آن سایت حساس است. همین امر در مدت زمان کشف و اعمال رتبه بندی گذشته لینک، به آدرس جدید از طریق ریدایرکت تاثیر خواهد داشت.

 

گزینه‌های دیگر برای تغییر مسیر‌ها، همچون – بازخوانی متا – می‌تواند جایگزین‌ ضعیفی باشد! ممکن است مانند ریدایرکت 301، رتبه‌بندی و ارزش سئو را انتقال ندهد.

فراخوان موتورهای جستجو به URL های ریدایرکت شده توسط 301، در زمان انتقال دامنه و همچنین انتقال کامل محتوا، کمی پیچیده و مبهم خواهد بود. در این زمان زمان بیشتری نیاز است تا توجه جستجوگر‌ها را به خود جلب نمایید. علت حساس شدن بیش از حد روبات ها، به این گونه تغییر آدرس است.

آموزش ریدایرکت

اکثر پلتفرم‌های CMS همچنین WORDPRESS دارای امکاناتی است که از طریق آن میتوانید به راحتی آموزش ریدایرکت را ببینید و همچنین تغییر مسیر دهید. افرونه های وردپرس، مانند: یواست، رنک مث و حتی افزونه هایی که مختص ریدایرکت هستند، میتوانند بهترین راهنما برای ریدایرکت باشند.

 

منبع: MOZ
بازگردانی و تولید محتوا: آژانس دیجیتال مارکتینگ نسخه اصلی

امتیاز خود را ثبت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *