سئو

آموزش شبکه سازی امن PBN به همراه بررسی مزایا و معایب

شبکه سازی PBN یک استراتژی سئو کلاه خاکستری است و ریسک خود را دارد زیرا اگر اصولی انجام شود باعث افزایش domain authority و ترافیک سایت می‌شود که نتیجه آن افزایش رتبه سایت در گوگل است از طرفی اینکار به معنی نقض قوانین گوگل می‌باشد و گوگل در توئیت های مختلف آن را اعلام کرده است.
در این مقاله ابتدا مزایا و معایای شبکه سازی PBN را بررسی می‌کنیم تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید، در ادامه تکنیک هایی که توسط گوگل شناسایی نشوید را شرح می دهیم و به صورت مفید و مختصر آموزش می دهیم که چگونه یک شبکه PBN مؤثر برای تولید بک لینک های خود ایجاد کنید.

معیا و مزایای PBN

معایا:

 • هزینه ‌بر بودن ساخت شبکه PBN
 • زمان ‌بر بودن انجام فرآیند ایجاد شبکه مؤثر برای تولید بک لینک
 • عدم تمرکز کافی روی وب‌سایت اصلی یا هدف
 • امکان پنالتی شدن توسط گوگل در صورت رعایت نکردن اصول درست

مزایا و معایب استفاده PBN

مزایا

 • ایجاد شدن یک شبکه لینک سازی قدرتمند که می تواند تأثیر مؤثری در سئوی سایت شما داشته باشد.
 • می توانید به جای زمان گذاشتن بر روی تولید محتوا، دامنه هایی که فعالیت خود را تمام می کنند را پیدا کنید و در از بین آن ها موضوع مرتبط به سایت خود را انتخاب کنید.
 • می توانید از تکنیک هایی مانند چرخش محتوا، زمان کمتری برای تولید محتوا بگذارید.

 چگونه یک شبکه PBN امن ایجاد کنیم؟

توجه داشته باشید که شبکه سازی PBN یک روش کلاه سیاه است و باید به گونه‌ای این تکنیک را پیاده کنید که گوگل متوجه نشود یعنی به شکل کلاه خاکستری اینکار را انجام دهید. پس ابتدا باید بدانید که گوگل چگونه اینکار را انجام می دهد تا بر مبنای آن استراتژی خود را مشخص کنید.  

PBN یک استراتژی قدرتمند کلاه سیاه یا خاکستری

گوگل در حال حاضر از این روش‌ها شبکه های PBN را تشخیص می‌دهد

 • همه دامنه‌های ثبت شده به نام یک شخص باشد.
 • اطلاعات تماس، برند و لوگوی سایت‌ها مشابه باشد.
 • محتوای تمام سایت‌ها و یا وبلاگ‌ها یکسان است و به روزرسانی نشود.

راه حل

 1. برای اینکه شبکه PBN ما توسط گوگل شناخته نشود یک نکته مهمی که باید بدانیم این است که  نباید طبق یک الگو عمل کنیم یعنی تمام رفتار های ما باید متغیر باشد، موضوع سایت ها و وبلاگ‌ها، IPها، اطلاعات تماس و محتوای آن‌ ها باید با یکدیگر متفاوت باشد.

ساخت شبکه PBN بدون توجه گوگل

 1. خودتان را جای گوگل بگذارید، اگر از چندین سایت که تعدادی محتوای بدون ورودی دارد، به سایتی لینک داده شود آیا خودتان به آن مشکوک نمی شوید؟ پس باید سایت شما باید تعدادی کلیک ارگانیک و محتوای سئو شده داشته باشد، می توانید از کلمات کلیدی راحت (طولانی) استفاده کنید، با استفاده تکنیک چرخش محتوا تعدادی محتوا برای آن بسازید تا تعدادی ورودی ارگانیک داشته باشید.
 2. در شبکه PBN خود لینک دهی داخلی انجام ندهید(مثلاً از وبسایت خود به وبلاگ خود لینک ندهید)

در نظر داشته باشید که گوگل، الگوریتم های دقیق خود را فاش نمی کند تا افرادی مثل من و شما (علاقه مندان سئوی کلاه خاکستری) نتوانند از آن‌ها استفاده کنند در نتیجه خود شما می‌توانید حدس بزنید که از چه فاکتور هایی می توان شبکه PBN را تشخیص داد، شاید چیزی که حدس زده اید الان جزو الگوریتم نباشد اما ممکن است در طی سال‌های آینده با پیشرفت هوش مصنوعی گوگل این الگوریتم هم اضافه شود، قطعاً علاقه ای ندارید که بعد از چند سال کار بر روی شبکه PBN خود آن را از دست بدهید.

4 مرحله برای ساخت شبکه PBN

مرحله اول: تحقیق کلمات کلیدی

هر بخش از شبکه PBN ما باید شامل مطالبی باشد که کاربران وارد آن شود، به نیاز آن‌ها در رابطه با موضوعی که وارد شده اند پاسخ داده شود و کامنت گذاری کنند. پس باید یک تحقیق کلمات کلیدی و تایین یک استراتژی برای محتوای هر بخش داشته باشیم.

روش تحقیق کلمات کلیدی:

 1. یک حوزه مشخص برای خود انتخاب کنید.
 2. کلمه کلیدی اصلی خود را مشخص کنید.
 3. عبارت مورد نظر را در گوگل سرچ کنید و از قسمت Related searches کلمات کلیدی راحت را برای خود مشخص کنید، روی آنها کلیک کنید و سرچ های مرتبط دیگر را که مشخص کنید.

مرحله دوم: ساخت وبلاگ

به دلیل سو استفاده از وبلاگ ها برای تولید بک لینک گوگل بهای کمتری به لینک وبلاگ ها می دهد. برای ایجاد بلاگ می توانید قدم های زیر را بردارید.

اصول ساخت وبلاگ برای شبکه سازی PBN

 1. یکی از سایت‌های وبلاگ ‌دهی مانند بلاگفا ویرگول و … را انتخاب کنید. .وبلاگ های رایگانی که می توانید از آن استفاده کنید.
 2. یک نام دامنه مرتبط با کلمه کلیدی اصلی خود انتخاب کنید.
 3. مشخصات خود را بر اساس موضوعیت کاری که در وبلاگ می خواهید انجام دهید انتخاب کنید.
 4. تولید محتوا را شروع کنید، برای سرعت دادن به کار خود می توانید از روش چرخش محتوا استفاده کنید. می توانید از به زبان های غیر از انگلیسی سرچ موضوع مدنظر را سرچ کنید، با استفاده از اکستنشن هایی برای ترجمه و یا گوگل ترنسلیت متن را ترجمه کرده و کمی متن ترجمه را ساده کنید و تغییر دهید، در این صفحه می توانید
 5. توجه داشته باشید در ابتدای کار به هیچ عنوان نباید به سایت خود لینک بدهید به مدت 2 ماه بر روی وبلاگ خود کار کنید سپس موقعی که می خواهید لینک بدهید فقط به خودتان لینک ندهید، در مقاله ای که می خواهید به خود لینک بدهید از 3 الی 4 لینک خارجی استفاده کنید تا طبیعی تر به نظر برسد و به سایت های معتبری که رقیب شما نیستند لینک بدهید مانند ویکی پدیا و یک لینک به خود بدهید. دیگر لینک دهی کافیست! از الان به بعد باید روی اعتبار وبلاگ خود کار کنید بعد از مدتی که اعتبار و ورودی هر یک از بخش های شبکه شما افزایش میابد به دنبال آن اعتبار سایت هایی هم که به آن لینک داده‌اید افزایش پیدا می کند.

در این مقاله می توانید آموزش بک لینک بیلدینگ در وبلاگ را بخوانید

مرحله سوم: ساخت وبسایت

 1. ثبت دامنه و خرید هاست: باید در نظر داشته باشید که هاست خود را از شرکت های مختلف خریداری کنید، همچنین دامنه های مختلفی مانند com یا ir یا net استفاده کنید؛ دامنه ها را با نام افراد مختلف و به صورت public تهیه کنید.
  می توانید برای تصمیم گیری از این دو مقاله استفاده کنید:
  1) راهنمای خرید دامنه
  2) راهنمای خرید هاست
 2. نصب CMS مورد نظر: اگر می خواهید حداقل ریسک را داشته باشید از CMS ها مختلف استفاده کنید مثل وردپرس جوملا و غیره.
 3. انتخاب و خرید پوسته مناسب: از لحاظ منطقی اینجا نباید پوسته های پولی را بخرید، اگر از وردپرس استفاده می کنید از قالب های پیشنهادی خود وردپرس استفاده کنید.
 4. آپلود محتوای سئو شده در سایت
 5. متصل کردن سایت ایجاد شده به گوگل سرچ کنسول

مرحله چهارم: تولید محتوای سئو شده

واقعاً می خواهید یک شبکه PBN قدرتمند و امن داشته باشید؟ پس در هر یک از بخش های این شبکه باید طوری رفتار کنید که انگار آن سایت یا وبلاگ برای خود شما است.

پس در هر قسمت محتوای سئو شده تولید کنید، دقت کنید که هوش مصنوعی گوگل دائماً در حال پیشرفت می باشد در حدی که می تواند کلمات LSI را تشخیص دهد، در گذشته شاید یک محتوا طبق اصول گوگل بود و می توانست رتبه یک گوگل برود اما گوگل با بهینه کردن الگوریتم خود به مرور می توانست تشخیص دهد که یک محتوا تا چه میزان واقعاً برای کاربران خودش کابرد دارد از الگوریتم هایی که در حال حاضر وجود دارد می تواند به این مورد اشاره کرد که اگر یک نفر سرچی انجام دهد و وارد سایتی شود، اگر بعد از 2 دقیقه از آن سایت بیرون بیاید و به سراغ سایت های دیگر رفته و یا سرچ مشابه انجام دهد، گوگل می فهمد که شما نیاز آن کاربر را نتوانسته اید برآورده کنید.

پس در هر حیطه که تولید محتوا می کنید، اصول سئو را رعایت کنید و به فکر پاسخ دادن به نیاز مخاطب خود هم باشید و کمی آینده نگری داشته باشید، در آینده الگوریتم های گوگل بهتر می تواند تشخیص دهد که آیا محتوای شما واقعاً مفید است یا صرفاً اصول سئو در آن رعایت شده، شما هم قصد یک شبکه سازی PBN که با یک به روزسانی گوگل از بین برود را نمی خواهید :)

اصول محتوای سئو شده

 1. انتخاب کلمه کلیدی مناسب که می توانید برای اطلاعات بیشتر از این مقاله کمک بگیرید: تحقیق کلمه کلیدی چیست؟
 2. نوشتن عنوان جذاب: 60 درصد عنوان محتوا شامل کلمه کلیدی باشد 40 درصد بدون کلمه کلیدی، اینکار برای گوگل جذاب است!
 3. ایجاد URL حاوی کلمات کلیدی (ترجیحاً انگلیسی و مختصر)
 4. تگ های H1 و H1 قدرتمند
 5. تمامی پاراگراف ها شامل کلمه کلیدی و کلمات هم‌تراز(LSI) و مترادف ها به صورت متعادل باشد
 6. پاراگراف اول خلاصه از چیزی که در متن خود نوشته اید را شرح دهید و مخاطب را ترغیب کنید که ادامه مطلب را بخواند.
 7. از لیست هایی مثل همین لیستی که در همین بخش استفاده کردیم استفاده کنید.
 8. به عبارت های کلیدی صفحات دیگر با انکرتکستی غیر از آن کلمه، لینک بدهید(اکنرتکست همون متنی هست که لینک میشه)
 9. از کلمه کلیدی که در صفحه خود استفاده می کنید به صفحهات دیگر لینک ندهید.
 10. پاراگراف اول و آخر در سئو اهمیت دارد، کلمات کلیدی را در آن بگجانید.
 11. از تصاویر کامل کننده مفهوم محتوا به همراه تگ alt استفاده کنید.
 12. از محتوای مکمل مانند pdf، پادکست و یا ویدئو استفاده کیند.

اصول تولید محتوای سئو شده

در نظر داشته باشید اگر در SERP نیستید که احتمال آن زیاد است، زمانی که یک کاربر با سرچ های مختلف به محتوای شما می رسید احتمال 99 درصد محتوای صفحات SERP را خوانده و کابردی برای او نداشته، پس محتوای SERP را در کلمه کلیدی هر بخش یک نگاهی کنید و سعی کنید از آن کمی قدرتمندتر باشید.

نتیجه گیری

شما با این آموزش می توانید تصمیم بگیرید که آیا واقعاً شبکه سازی PBN برای شما کابردی دارد یا خیر و اگر بخواهید آن را ایجاد کنید دقیقاً چه کاری باید انجام دهید، می توانید تیمی از تایپست ها را تشکیل دهید، این موارد را آموزش دهید و یک شبکه PBN بسازید و خودتان به سرچ کنسول آن‌ها را آنالیز کنید و اینکه به جای تشکیل این شبکه، از طریق وبلاگ و یا سایت ها، همکاران خود را پیدا کنید و با آن ها یک تیم تشکیل دهید و به این صورت شبکه سازی ارگانیک تری را انجام داده‌اید.

به نظرتون می ارزه که PBN ایجاد کرد؟ یا اینکه تیم سازی بهتره؟ ممنون میشم نظرتون رو باهام به اشتراک بذارید.

امتیاز خود را ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا