زبان برنامه نویسی HTML چیست و چه کاربردی دارد؟

html
زبان HTML چیست؟

(Hyper Text Markup Language )HTML کدی است که برای ساختار یک صفحه وب و محتوای آن استفاده می شود. برای مثال، محتوا را می‌ توان در مجموعه‌ای از پاراگراف‌ها، فهرستی از نقاط گلوله ‌دار یا با استفاده از تصاویر و جداول داده‌ها ساختار داد. همانطور که از عنوان پیداست، این مقاله به شما درک اولیه ای از HTML و عملکردهای آن را می دهد.

پس زبان HTML چیست؟

HTML یک زبان نشانه گذاری است که ساختار محتوای شما را مشخص می کند. HTML متشکل از یک سری عناصر است که از آنها برای محصور کردن یا بسته بندی قسمت های مختلف محتوا استفاده می کنید تا آن را به شکلی خاص به نظر برسانید یا به روش خاصی عمل کنید. تگ‌های محصور می‌ توانند یک کلمه یا تصویر را به جای دیگری پیوند دهند، می ‌توانند کلمات را ایتالیک کنند، می‌توانند فونت را بزرگ ‌تر یا کوچک ‌تر کنند، و غیره. به عنوان مثال، خط محتوای زیر را در نظر بگیرید:

“My cat is very grumpy”

اگر می‌خواهیم خط به تنهایی باقی بماند، می‌توانیم با قرار دادن آن در برچسب‌های پاراگراف مشخص کنیم که یک پاراگراف است:

>p>My cat is very grumpy</p>

بخش های اصلی عنصر HTML به شرح زیر است:

تگ باز: نام عنصر در این مورد، (P) است که در براکت های زاویه باز و بسته پیچیده شده است. این نشان می دهد که عنصر از کجا شروع می شود یا شروع به اثر می کند، در این مورد که پاراگراف شروع می شود.

تگ بسته شدن: این تگ همانند تگ افتتاحیه است، با این تفاوت که قبل از نام عنصر دارای یک اسلش رو به جلو است. این نشان می دهد که عنصر به کجا ختم می شود، در این مورد جایی که پاراگراف به پایان می رسد. عدم اضافه کردن برچسب بسته شدن یکی از خطاهای استاندارد مبتدی است و می تواند به نتایج عجیبی منجر شود.

محتوا: این محتوای عنصر است که در این حالت فقط متن است.

عنصر: تگ افتتاحیه، تگ بسته شدن و محتوا با هم عنصر را تشکیل می دهند..

تگ های html
تگ های اصلی html

 کاربرد و مزیت استفاده ازHTML  چیست؟

توسعه وب. توسعه دهندگان از کد HTML برای طراحی نحوه نمایش عناصر صفحه وب مانند متن، لینک ها و فایل های رسانه ای توسط مرورگر استفاده می کنند.

ناوبری اینترنتی. کاربران به راحتی می توانند بین صفحات و وب سایت های مرتبط پیمایش کرده و پیوندها را وارد کنند، زیرا زبان برنامه نویسی HTML به شدت برای جاسازی لینک ها استفاده می شود.

مستندات وب HTML سازماندهی و قالب بندی اسناد را مانند Microsoft Word امکان پذیر می کند.

همچنین شایان ذکر است که HTML اکنون به عنوان یک استاندارد رسمی وب در نظر گرفته می شود. کنسرسیوم وب جهانی (W3C) مشخصات HTML را حفظ و توسعه می دهد، همراه با به روز رسانی منظم و دقیق.

این مقاله به اصول اولیهHTML ، از جمله نحوه عملکرد، مزایا و معایب آن، و نحوه ارتباط آن با CSS و جاوا اسکریپت می پردازد.

HTML چگونه کار می کند؟

وب سایت متوسط ​​شامل چندین صفحه مختلف از زبان HTML است. به عنوان مثال، یک صفحه اصلی، یک صفحه درباره، و یک صفحه تماس، همگی دارای فایل های HTML جداگانه هستند. اسناد HTML فایل هایی هستند که با پسوند .html یا .htm ختم می شوند. یک مرورگر وب فایل HTML را می خواند و محتوای آن را ارائه می دهد تا کاربران اینترنت بتوانند آن را مشاهده کنند.

همه صفحات HTML دارای یک سری عناصر HTML هستند که از مجموعه ای از برچسب ها و ویژگی ها تشکیل شده است. عناصر HTML بلوک های سازنده یک صفحه وب هستند. یک تگ به مرورگر وب می گوید که یک عنصر از کجا شروع و به پایان می رسد، در حالی که یک ویژگی، ویژگی های یک عنصر را توصیف می کند.

سه بخش اصلی یک عنصر عبارتند از:

  • برچسب باز کردن برای بیان اینکه یک عنصر در کجا شروع به اثر می کند استفاده می شود. برچسب با براکت های زاویه باز و بسته پیچیده شده است. به عنوان مثال، از تگ شروع <p> برای ایجاد یک پاراگراف استفاده کنید.
  • محتوا – این خروجی است که سایر کاربران می بینند.
  • تگ بسته شدن – مانند تگ افتتاحیه، اما با یک اسلاید رو به جلو قبل از نام عنصر. برای مثال، </p> برای پایان دادن به یک پاراگراف.

ترکیب این سه بخش یک عنصر HTML ایجاد می کند:

< p > به این صورت یک پاراگراف در  HTML اضافه می کنید. </p >

ویژگی دیگر، کلاس HTML برای توسعه و برنامه نویسی بسیار مهم است. ویژگی class اطلاعات سبکی را اضافه می کند که می تواند روی عناصر مختلف با مقدار کلاس یکسان کار کند.

چه تفاوتی بین HTML و HTML5 وجود دارد؟

 

تفاوت بین HTML و HTML5
تفاوت های بین HTML و HTML5 

اولین نسخه زبان HTML شامل 18 تگ بود. از آن زمان، هر نسخه جدید با برچسب‌ها و ویژگی‌های جدیدی به نشانه‌ گذاری اضافه می ‌شد. مهم ترین ارتقای زبان تا کنون، معرفی HTML5 در سال 2014 بود. تفاوت اصلی بین HTML و HTML5 این است که HTML5 انواع جدیدی از کنترل های فرم را پشتیبانی می کند. HTML5 همچنین چندین تگ معنایی را معرفی کرد که به وضوح محتوا را توصیف می کنند، مانند<article>، <header>  و<footer>.

مزایا و معایب زبان HTML را به طور کامل شرح دهید.

درست مانند هر زبان کامپیوتر دیگری، HTML نیز نقاط قوت و محدودیت های خود را دارد. در اینجا مزایا و معایب HTML آورده شده است:

مزیت:

HTML دارای یک نشانه گذاری تمیز و ثابت و همچنین یک منحنی یادگیری کم عمق است. پشتیبانی این زبان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، با منابع زیادی و جامعه بزرگی که پشت آن قرار دارد.

در دسترس منبع باز و کاملا رایگان است HTML .به صورت بومی در تمام مرورگرهای وب اجرا می شود.

قابل انعطاف HTML به راحتی با زبان های پشتیبان مانند PHP و Node.js قابل ادغام است.

 

 

معایب:

استاتیک این زبان در درجه اول برای صفحات وب استاتیک استفاده می شود. برای عملکرد پویا، ممکن است نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت یا یک زبان پشتیبان مانند PHP داشته باشید.

جدا کردن صفحه HTML کاربران باید صفحات وب فردی را برای HTML ایجاد کنند، حتی اگر عناصر یکسان باشند.

سازگاری با مرورگر برخی از مرورگرها ویژگی های جدید را به آرامی اتخاذ می کنند. گاهی اوقات مرورگرهای قدیمی همیشه تگ های جدیدتر را ارائه نمی کنند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here