سئوطراحی سایت

دامنه چیست و چه نکاتی را برای خرید دامنه باید مد نظر داشت؟

دامنه بخشی از اینترنت با آدرس هایی است که پسوند مشترکی دارند یا تحت کنترل یک سازمان یا فرد خاص هستند. به صورت سلسله مراتبی سازماندهی شده است. هم اشیاء فیزیکی و هم مجازی را می توان با نام دامنه مورد خطاب قرار داد. این اشیاء می توانند وب سایت ها، رایانه های تحت شبکه یا خدماتی مانند چاپگرها، فکس ها یا سرورهای پستی باشند. این تعریف مختصری از دامنه چیست میباشد.

هر شی توسط یک آدرس IP منحصر به فرد ارجاع داده می شود، اما در فضای نام، به عبارت دیگر، یک دامنه برای تمایز و وضوح گنجانده شده است. یک دامنه می تواند از حروف A تا Z، اعداد 0 تا 9، خط تیره (فقط در مکان های خاص) و سایر کاراکترهای مجموعه کاراکترهای یونیکد تشکیل شود.

دامنه سایت چیست

دامنه چیست؟

اگر کاربر بخواهد به وب سایتی دسترسی داشته باشد، می تواند آدرس IP سرور وب را در صورت اطلاع از آن وارد کند. اما، از آنجایی که به خاطر سپردن آدرس‌های IP سخت است و کاربران نمی‌دانند آدرس نشان‌دهنده چیست، سیستم نام دامنه (DNS) معرفی شد. این سیستم قابلیت استفاده از اینترنت را به طور کلی و وب سایت های منفرد را به طور قابل توجهی افزایش داده است، زیرا کاربران حتی در صورت عدم اطلاع از آدرس IP می توانند به منابع دسترسی داشته باشند. هر دامنه باید بر اساس این سیستم نامگذاری جهانی باشد.

بیشتر بخوانید: ریدایرکت و تغییر مسیر URL

به بیان دقیق، DNS به عنوان یک ساختار درختی سلسله مراتبی سازماندهی شده است. عنصر راه‌اندازی دایرکتوری ریشه است که همراه با سایر اسناد و اسکریپت‌های HTML روی سرور قرار دارد.

با این حال، این فهرست برای کاربران قابل مشاهده نیست. فقط در داخل سیستم ذکر شده است. قسمت های قابل مشاهده یک دامنه بیشتر مورد توجه کاربران است. اینها خود بخشی از URL هستند، اما نباید با آن اشتباه گرفته شوند. یک URL همچنین می تواند به فایل های جداگانه روی سرور اشاره کند. دامنه شامل تمام فایل ها می شود. نام دامنه از آدرس ها و URL یک آدرس است.

کارکرد

دامنه www.example.com بر اساس DNS به سه قسمت قابل مشاهده و یک قسمت نامرئی تقسیم می شود. تک تک اجزا از نظر نحوی با یک نقطه از هم جدا می شوند.

www.example.com

.com نشان دهنده دامنه سطح بالا است. این یا یک کد کشور است یا نشانی از عملکرد دامنه (به عنوان مثال، .com برای تجاری،.biz برای تجارت، یا .org برای سازمان). اخیراً حتی نام شهرها نیز به عنوان دامنه در دسترس است، مانند .london.
به عنوان مثال دامنه سطح دوم است. این فضای نام واقعی دامنه است.

www نشان دهنده دامنه سطح سوم است. خدمات ویژه را نیز می توان در اینجا فهرست کرد، به عنوان مثال، وبلاگ. برای یک وبلاگ یا ایمیل برای سرور پست الکترونیکی برای مثال، تقسیم بیشتر به زیر دامنه ها می تواند بخش های یک شرکت جهانی را ترسیم کند.
قسمت نامرئی دایرکتوری ریشه است که در وب سرور قرار دارد. این با یک نقطه بعد از .com نشان داده می شود، اما در مرورگر وب قابل مشاهده نیست. نقطه برای ارجاع منحصر به فرد شی در سرور استفاده می شود و آن را به یک نام دامنه کاملا واجد شرایط (FQDN) تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت: چگونگی تا ایجاد یک سایت با ارزش

اهمیت انتخاب نام دامنه برای سئو چیست؟

دامنه ها در زمینه سئو سایت جایگاه بسیار بالایی دارند و در این زمینه چندین جنبه قابل توجه وجود دارد.

1. فضای نام دامنه می تواند حاوی کلمات کلیدی باشد و بنابراین یک معیار مهم برای موقعیت یابی و برای کاربران برای یافتن موفقیت آمیز آنچه به دنبال آن هستند می باشد. (دامنه تطبیق دقیق (EMD)).

2. اگر مخفف www. در دامنه سطح بالا حذف شده است، همچنین توصیه می شود از تکراری شدن مطالب جلوگیری شود. گاهی اوقات یک محتوا تحت دو نام دامنه قابل دسترسی است.

3. به عنوان مثال، در .ir، فقط می توانید به آدرس هایی که منحصراً از ایران هستند دسترسی داشته باشید. اگر می‌خواهید مشتریان بین‌المللی را هدف قرار دهید، توصیه می‌شود زیر دامنه‌هایی با اختصارات کشور مربوطه یا یک آدرس کاربردی مناسب مانند .com داشته باشید. از سوی دیگر، جنبه هایی وجود دارد که باید به آن اشاره کرد که به سن، بک لینک، شهرت و همسایگی یک دامنه اشاره دارد. کلمات کلیدی عبارتند از محبوبیت دامنه، اعتبار دامنه، اعتماد دامنه، و اسپم دامنه. این جنبه های مختلف، شاخص های کیفیت یک دامنه هستند و به طور قابل توجهی بر موفقیت یک وب سایت در سئو تأثیر می گذارند.

بیشتر بخوانید:  IP آدرس چه کاربردی دارد و انواع آی پی آدرس کدامند؟

امتیاز خود را ثبت کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا