استقلال و عدم وابستگی

کار زیباست، اگر هم با موفقیت همراه باشد، زیباترین اتفاق ممکن در زندگی یک انسان است.

کار است که پایه های یک خانواده را شکل میدهد و سبب بقای موجودیت یک نسل میگردد.

کارمند و کاسب ندارد یا حتی کارگر، اینجا باید از شغلی که برای زندگی خود انتخاب میکنید لذت ببرید. من “میرا” نویسنده مقاله “صفر تا صد”. قصد دارم اصولی ساده را برای استقلال و عدم وابستگی به شما یادآوری نمایم تا از کار خود لذت ببرید و به موفقیت برسید.

موفقیت اصلی از نظر من خوشبختی است و خوشبختی یعنی بیشترین سطح رضایت از زندگی.

بخش پنجم: استقلال و عدم وابستگی

بزرگترین معضل در بین جوانان نسل فعلی ما و بروز سطح بالای بیکاری در زمان حاضر، عدم استقلال و وابستگی است. البته در این نظر باید مشکلات اجتماعی و رکود اقتصادی را فاکتور گرفت! اینکه هر چه تلاش میکنند، به هدف خود نمیرسند هم مزید بر علت است.

شما در پس هر شرایطی مستقل باشید. معنی استقلال در شرایط سخت شکل میگیرد.

استقلال کاری

در شرایط امروزی و تجزیه امور کلی به جزئی، کمی مستقل شدن سخت است.

مثلا یک کارخانه بزرگ خودرو سازی ، روزی کلیه تجهیزات خود را در درون میساخت. با بیشتر شدن تقاضا و مشکلاتی همچون عدم مدیریت کنترلی در بُعد وسیع تر، تفکیک و کسر کردن هزینه های جاری، مدیران این کارخانه تصمیم گرفتند تا بعضی از بخش ها را به شرکت ها و یا کارخانه های دیگر منتقل نمایند.

به علت نبود استقلال و عدم وابستگی وهمچنین ضعف مدیریتی، شاهد بروز مشکلاتی همچون کسری قطعه، افزایش قیمت و همچنین پایین آمدن کیفیت محصولات هستیم.

استقلال کاری مختص کاسب نیست!

کارمند، کارگر و یا کاسب معنی ندارد، برای رسیدن به امور کاری خود هیچ بهانه ای نیاورید.

مستقل بودن به این معنی نیست که وظایف دیگران را نیز شما انجام دهید، بلکه اینست که تمام وظایف محوله به خود را بدون هیچ کسری انجام دهید. عدم وابستگی هم به این معناست که برای اجرا و یا تمام کردن پروژه خود، نیازمند این نباشید تا کسی در این مهم قدمی بردارد.

کارمندی که برای اتمام کار خودش، بخشی را به دیگری واگذار مینماید. دیگری هم بی منظور تمام و کمال انجام نمیدهد و جهت رفع تکلیف اصطلاحا فرمالیته مینماید. به همین دلیل خروجی کار کارمند اول قطعا نواقصی در پی خواهد داشت که در آینده عامل عدم موفقیت وی خواهد شد.

ذره ذره موفقیت شکل میگیرد و همین ذره های کوچک و دقیق بودن در امور محوله، سبب رشد شما میشود.

شرکتی بر پایه استقلال و عدم وابستگی

تاسیس شرکت، امروزه جز آسان ترین کارهاست. کافیست با صرف کمی وقت و هزینه ناچیزی یک شرکت را به ثبت برسانید.

شنیدید که هر کسی را برای کاری ساختن!؟

من در درون یک شخصیت نویسنده هستم و مثلا با قدرت تخیل خود میتوانم سناریو یک فیلم و یا یک رمان عاشقانه بنویسم. برای اینکار هم با کمی درک صحیح از واقعیات و اصول حرفه ای میتوانم قدمی محکم برای موفقیت خود بردارم.

یکی هم هست که اگر به وی بگویید بنویس شاید نتواند یک خط بنویسد، اما اگر به او هزار تومن بدهید میتواند آن را در کاری سرمایه گذاری نماید و ارزش آن را افزوده نماید. اما همین شخص هم نمیتواند مدیر خوبی برای چند کارمند باشد.

وقتی در خودت نمیبینی که مدیریت کنی و برای کار خود برنامه ریزی کنی، شرکت تاسیس نکن.

 

وقتی شرکت تاسیس کردید!

برنامه ای برای مدیریت امور اجرایی تنظیم نمایید . تا جایی که در توان دارید مستقل شوید و نیازهای شرکت را بر پایه توانایی خود تامین کنید. رسیدن به این مرحله مستلزم مدیریتی منحصر به فرد و قاطعانه است.

استقلال و عدم وابستگی از سطحی ترین مرحله آغاز میشود.

یک کارمند نیز از زمان استخدام باید برای خود برنامه ریزی نماید. او میتواند با تهیه یک چارت و مشخص نمودن وظایف خود و دیگران، به کار و تکلیف روزانه خود بپردازد.

یک موسس واحد تولیدی برای خط تولید محصول خود نیز باید برنامه ریزی نماید و از فرآیند ورود مواد اولیه و خروج محصول آگاه باشد. “کیفیت را فدای کمیت نکند”.

مجموعه هایی که به صورت تیم (Team Work) فعالیت دارند، برای تکمیل کار مستلزم اینست که هر بخشی توسط شخصی انجام گیرد. برنامه ریزی بر پایه ی توانایی های هر شخص مشخص گردیده و هر یک مکملی بر مجموعه هستند.

لازمه استقلال و عدم وابستگی، تکامل است!

تصویر ذهن شما از آینده ی فعالیت کاری خود نقش به سزایی در تکامل دارد و به عکس آن نیز صدق میکند.

مثال: تولید یک محصول مد نظر شماست و بر همین اساس کار خود را شروع مینمایید. فرض کنیم که تولید این محصول، از چهار مرحله شکل میگیرد. اگر هدف استقلال در تولید مرحله به مرحله باشد روزی در واحد شما عین این چهار مرحله صورت میگیرد. اما اگر صرفا برنامه ریزی شما بر پایه تکامل و نهایتا استقلال نباشد، ممکن است بازیچه تامین کننده قرار گیرید.

بحث تکامل، استقلال و عدم وابستگی در کار، نیازمند تشریح بیشتری میباشد که امیدوارم بتوانم در اولین فرصت مقاله ای در همین خصوص خدمتتان ارائه نمایم.

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی با ما در “تماس” باشید و برای کار خود یک “پلن اجرایی” تهیه نمایید.

نویسنده:میرا

 

 

امتیاز خود را ثبت کنید

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here